KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

R&B-Rhythm and Baroque

17.45 / 20.00
Jean Gaudin & Sébastien Fournier
Ghana Dance Ensemble Ghana Dance Ensemble

Výjimečná mezikontinentální spolupráce, výjimečné propojení ghanské hudební a taneční kultury a evropského baroka, náhled do pracovního procesu rozsáhlého projektu, jehož vyvrcholení uvedeme na KoresponDance 2019.

Propojování kultur není nic nového a moderního. Třetí syn ghanského krále byl hostem u dvora Ludvíka XIV. ve Versailles, byl zde pokřtěn jedním z nejvýznamnějších francouzských rétorů všech dob Jacques-Bénigne Bossuetem a kmotrem mu nebyl nikdo jiný než sám Ludvík. Na dvoře žil až do svých 14 let jako člen filosofického a vědeckého společenství, ale pak se musel vrátit zpět do Ghany – jeho otec i starší synové zemřeli a tak převzal vládu. Říká se, že jakmile se vrátil do Ghany, všechno, co ve Francii prožil, zapomněl. V projektu R&B-Rhythm and Baroque se k této tradici výměny mezi Ghanou a Evropou vracíme a znovu hledáme, co nás spojuje. Pokládáme si otázku, do jaké míry mohou africké tradice obohatit české baroko a jak může setkání s africkou hudbou baroku vdechnout nový život. Projekt, který propojuje Českou Republiku, Francii a Ghanu má za sebou letos už rok vývoje, snoubí v sobě přínos mezinárodní a mezioborové umělecké spolupráce, která bude pokračovat až do roku 2019. Pravidelní návštěvníci festivalu tak mají unikátní příležitost vidět performanci v procesu tvorby i v její finální podobě. Letos uvidíte kaleidoskop možností, jak prolnout africkou tradiční hudbu s hudbou baroka. Nechme se překvapit a otevřme se jinému bohatému světu, který nám R&B představí skrze jednoduché elementy. Přijďte se podívat a možná přijde i zima. 

V roce 2018 proběhla spolupráce ve čtyřech fázích. V březnu se uskutečnilo týdenní pracovní setkání s Ghana Dance Ensemble v Akkře, hlavním městě Ghany. V dubnu proběhly workshopy s českými umělci v Praze a ve Žďáře nad Sázavou. V květnu a červnu další pracovní setkání s Jeanem Gaudinem nad strukturou projektu, uměleckými cíli a obsahem. Od 26. června až do začátku festivalu se celá skupina sešla k výzkumnému a tvůrčímu pobytu ve Žďáře nad Sázavou, který vyvrcholí prezentací pracovní ukázky v rámci programu KoresponDance. 

Projekt je realizován ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Akkře.

Sébastien Fournier (FRA)

Kontratenorista Sébastien Fournier se specializuje se na starou hudbu. Spolupracoval s Henrim Ledroit, Michaelem Chance, Davidem Pollard nebo Laurou Sarti a zpíval ve sborech Les Musiciens du Louvre (M. Minkowski), Les Arts Florissants (W. Christie) a Accentus (L. Equilbey). Jako sólista vystoupil na mnoha festivalech v Evropě a v Hongkongu. Je zakladatelem sboru barokní hudby Sprezzatura, který má mimo jiné bohaté zkušenosti s popularizací staré hudby. Od roku 2010, kdy reprezentoval Francii na EXPO v Šanghaji, intenzivně spolupracuje s čínskými umělci. Propojení s tancem zahájil tvorbou s francouzským choreografem  Paco Decinou a v rámci KoresponDance vede společně  schoreografem Jeanem Gaudinem každoroční master classes a speciální projekty věnované dětem a mládeži.

Jean Gaudin (FRA)

Tanečník, choreograf, režisér a kouč Jean Gaudin už více než třicet let realizuje projekty na pomezí divadla, cirkusu, opery, audiovize a tance. Je autorem desítek choreografií a řady tanečních videí. Před založením vlastní skupiny Compagnie Jean Gaudin spolupracoval s Mauricem Béjartem a Carolyn Carlsonovou. Tvorba Jeana Gaudina se vyznačuje odhodláním vyprávět lidské příběhy s humorem i vážně zároveň, interakcí s jinými uměleckými disciplínami (hudebníky, skladateli, výtvarníky, filmaři…) a prolínáním různých uměleckých prostředků. Filmy, na kterých spolupracoval, byly prezentovány na celé řadě festivalů, jeho choreografie byly uvedeny mimo jiné v pařížském Théâtre de la Ville a na festivalu v Avignonu. Jako umělecký poradce a kouč předává své rozmanité mezioborové zkušenosti tanečním souborům a operním, divadelním či cirkusovým produkcím. Od roku 2012 je pravidelným hostem Centra choreografického rozvoje SE.S.TA v roli kouče na mezinárodních rezidencích a od roku 2013 každoročně připravuje představení pro festival KoresponDance.

Ghana Dance Ensemble (GHA)

Soubor byl založen v roce 1962 na základě velmi úspěšné spolupráce mezi vládním Institutem umění a kultury a Institutem Afrických studií Univerzity v Ghaně. Ghana Dance Ensemble je soubor vytvořený s cílem uchovat bohaté dědictví ghanské taneční kultury a podpořit tvůrčí práci a kreativitu z ghanského tance vycházející. Od počátku měl být soubor vlajkovou lodí v profesionální celosvětové reprezentaci Ghany a jejího hudebního a tanečního dědictví, a to na základě kvalitní odborné práce a experimentálního výzkumu. V šedesátých a sedmdesátých letech soubor společně s Ballet African of Guinea Conakry představil světu dechberoucí vhled do africké estetiky a kultury z pohledu Afričanů. Současná podoba Ghana Dance Ensemble pod vedením Bena Obida Ayettey udržuje autenticitu tradic, ale zároveň nadále rozšiřuje repertoár a zkoumá tanec jako výrazový prostředek současných otázek. 

Žďáráček (CZE)

Žďáráček je dětský pěvecký sbor ze Žďáru nad Sázavou. Jeho cílem je hudebně, a především pěvecky vzdělávat děti od 4 do 18 let a vychovávat je v tradici sborového zpěvu, která je ve Žďáru nad Sázavou přítomna již od roku 1848. V dětech je odmalička budován vztah k české a moravské lidové hudební kultuře i úcta k dílům českých i světových skladatelů. Předáváním základních uměleckých a lidských hodnot se sbor snaží významně ovlivňovat osobnost dětí pro celý jejich další život. Hudba jako spojnice mezi generacemi i národy a zpěv jako její nejniternější vyjádření mohou být v dnešní době vhodnou cestou k vzájemnému porozumění a toleranci. Žďáráček sdružuje v současné době přes sto zpěváků v několika odděleních. Na nejvyšší úrovni se nachází koncertní sbor, který má přes 30 členů ve věkovém rozpětí 13 až 18 let. Žďáráček má ve svém repertoáru skladby světské i duchovni, lidové i umělé, klasické i moderní, české i světové a každoročně vystupuje v České republice i v zahraničí. Sbormistry Žďáráčku jsou Mgr. Dana Foralová a Mgr. Pavel Schmidt. Letos bude Žďáráček s francouzskými umělci Jeanem Gaudinem a Sebastienem Fournierem spolupracovat na přípravě projektu pro festival KoresponDance již po třetí.

Podpora: