KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

The Banquet

19.00
Žďáráček; Ruhia Sadik Maltiti, photo: Dragan Dragin
Jean Gaudin & Sébastien Fournier Ghana Dance Ensemble, Photo: Dragan Dragin Genius Rises umělecký tým po představení R&B-Rhythm and Baroque na KD 2018 Genius Rises umělecký a realizační tým na rezidenčním pobytu v Ghaně březen 2019 Ruhia Sadik Maltiti a Sébastien Fournier, photo: Dragan Dragin Ghana Dance Ensemble, Photo: Dragan Dragin Genius Rises: KoresponDacnce 2018, photo: Dragan Dragin

Výjimečná mezikontinentální spolupráce, výjimečné propojení ghanské tradiční kultury a evropského baroka. Hostina končí, hosté usínají na stolech i pod nimi, láska se probouzí…

Africká intuitivnost s evropskou racionálností probouzí naše kulturní kořeny a evropské baroko ožívá v afrických rytmech. Češi, Ghaňané i Francouzi se opili okouzlujícími melodiemi barokních oper, dokonalá konstrukce afrických rytmů jen zdůrazňuje nepravděpodobné manželství těchto dvou velkolepých tradic a tanec, hudba i zpěv se bezstarostně oddávají radostem života. Nechte svůj zrak i sluch uniknout všem zažitým představám. Navštivte ochutnávku z The Banquet, vyvrcholení dvouleté spolupráce umělců z ČR, Francie a Ghany v rámci projektu Genius Rises.

V Praze uvidíte fragmenty z připravovaného představení, celé je pak součástí Žďárského festivalového programu. Pražský program KoresponDance bude uveden v prostoru pražské Invalidovny a vstup je zdarma. 

Představení vzniklo za podpory MKČR, Velvyslanectví ČR v Akkře, Ghanské University, Ministerstva turismu, kultury a umění Ghany, Francouzského institutu v Praze, Francouzského institutu v Paříži, ansámblu Sprezzatura, Hudební fakulty JAMU, Royal Conservatorie The Hague a dalších. 

Africký princ hrdinou francouzského románu 18. století

Princ Anniaba se v roce 1740 stal prvním africkým hrdinou francouzského románu. Celý příběh začal, když Ludvík XIV vyslal delegaci na Zlaté pobřeží, jehož součástí byla v té době i část dnešní Ghany. Následně, v roce 1688, se naopak do Evropy vydal princ Anniaba, aby se u francouzského dvora učil evropským způsobům, obchodování a kultuře. Anniaba byl ve Francii dokonce i pokřtěn a kmotrem mu nebyl nikdo jiný než sám Ludvík XIV. Princ strávil u dvora více než deset let, stal se učencem v řadě oborů a také ‘prvním černým oficírem francouzské armády‘. Do Afriky se Anniaba vrátil po smrti krále Zény, aby zde působil na politické scéně, ale po boku nového krále nakonec pracovat nemohl… A právě jeho osudy jsou námětem románu Histoire de Louis Anniaba: Roi d'Essenie en Afrique sur la Cote de Guinée (Příběh Ludvíka Anniaby: Krále Essenie na africkém Pobřeží Guiney).

Sébastien Fournier (FR)

Kontratenorista Sébastien Fournier se specializuje na starou hudbu, věnuje se především mezinárodním projektům a vystupuje na mezinárodních festivalech a scénách zahrnujících i Šanghaj, Hongkong či Peking. Je spoluzakladatelem sboru barokní hudby Sprezzatura, který má také bohaté zkušenosti s popularizací staré hudby. V roce 2010 reprezentoval Francii na výstavě EXPO. 

Jean Gaudin (FR)

Tanečník, choreograf, režisér a kouč Jean Gaudin už více než třicet let realizuje projekty 
na pomezí divadla, cirkusu, opery, audiovize a tance. Je autorem desítek choreografií a řady tanečních videí. Před založením vlastní skupiny pracoval například s Mauricem Béjartem. Jeho tvorba se vyznačuje odhodláním vyprávět lidské příběhy s humorem i vážně zároveň, interakcí s jinými uměleckými disciplínami a prolínáním různých uměleckých prostředků. Jean Gaudin patří mezi “enfant terrible” francouzského tance 80. let. 

Barbara Maria Willi (CZ)

Muzikoložka, varhanice, cembalistka evropského významu a specialistka na kladívkový klavír Barbara Maria Willizískala řadu cen, jako cembalistka a interpretka na historický hammerklavier spolupracuje s předními uměleckými osobnostmi a vystupuje na významných pódiích, je pravidelným hostujícím dramaturgem renomovaného mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae a je vedoucí katedry varhanní a historické interpretace na JAMU v Brně. 

Ghana Dance Ensemble (GH)

Soubor GDE byl založen v roce 1962 na základě velmi úspěšné spolupráce mezi vládním institutem umění a kultury a institutem Afrických studií univerzity v Ghaně. GDE je soubor vytvořený s cílem uchovat bohaté dědictví ghanské taneční kultury a podpořit tvůrčí práci a kreativitu vycházející z ghanského tance. Současná podoba GDE udržuje autenticitu tradic, ale zároveň nadále rozšiřuje repertoár a zkoumá tanec jako výrazový prostředek současných otázek. 

Žďáráček (CZ)

Žďáráček je dětský pěvecký sbor ze Žďáru nad Sázavou. Jeho cílem je hudebně, a především pěvecky vzdělávat děti od 4 do 18 let a vychovávat je v tradici sborového zpěvu, která je ve Žďáru nad Sázavou přítomna již od roku 1848. Žďáráček v současné době sdružuje přes sto zpěváků v několika odděleních a každoročně vystupuje v České republice i v zahraničí. Sbormistry Žďáráčku jsou Dana Foralová a Pavel Schmidt.