KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

Viktor Černický: PLI

22.30, Zámek
Photo: archiv Viktor Černický
Photo: archiv Viktor Černický Photo: archiv Viktor Černický Photo: archiv Viktor Černický Photo: archiv Viktor Černický mapa zimní stadion

PLI je představení na pomezí instalace, tance a nového cirkusu, které si z letošní České Taneční Platformy odvezlo Hlavní cenu poroty i Cenu diváků. 

V PLI se jediný aktér po vzoru barokního filozofa G. W. Leibnize vrhá do schizofrenní rekonstrukce světa. Barokní robustnost je nahrazena jasně vymezeným prostorem a těžkopádné narůstání motivů kompenzuje materiální minimalismus 22 židlí. PLI je pozoruhodné sólo, které zaznamenává úspěch jak u odborné kritiky, tak u publika.

ZIMNÍ STADION: Jungmannova 10, Žďár nad Sázavou

Viktor Černický (CZ/SK)

Viktor Černický je absolventem ateliéru Fyzického divadla v Brně. Jeho práce, často vycházející z hledání vztahu mezi subjektivním tělem performera a objektem, se pohybují na pomezí tance, fyzického divadla, současné klaunérie a cirkusu. Jako interpret spolupracoval např. s Jarem Viňarským, Dominiquem Boivinem, Danielem Gulkem, Miřenkou Čechovou nebo Cie Mossoux – Bonté. Již za představení PAROLAPOLEA (2016) získal na České Taneční Platformě 2017 nominaci v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku. Byla mu také udělena speciální cena ve formě účasti na Choreographic Research Week v Bassano del Grappa.