KoresponDance na Facebooku
KoresponDance na YouTube
KoresponDance na Instagramu

Iluzionista

12.00
Foto: Jana Láberová a Bohouš Pospíšil
Foto: Jana Láberová a Bohouš Pospíšil Foto: Jana Láberová a Bohouš Pospíšil

Wariot Ideal & Petr Forman: Iluzionista

Nenapravitelný milovník divadla a notorický amatér předvádí během jednoho večera vše, co by chtěl každý znalec scénických umění vidět – operu, western, balet i horor. K vidění bude epochální dílo krále iluzí, který přímo před zraky diváků vyrobí velké divadlo.

Žánry, role i kostýmy se tu střídají jako na běžícím pásu a náš hrdina si ani nestačí všimnout, že zajatcem světa iluzí je především on sám. Soubor Wariot Ideal se s one-man kabaretem Vojty Švejdy nazvaném Iluzionista vrací ke svým počátkům a navazuje na někdejší úspěšné sólové klauniády. Iluzionista však není prostým návratem k moderní pantomimě, či klaunérii, ale umanutě vytváří eklektickou směs všech dostupných jevištních disciplín. Vojta Švejda zde představuje klasického antihrdinu, který se v umolousaných kulisách pokouší hrát velké divadlo, ať to stojí, co to stojí.

Wariot Ideal

Wariot Ideal působí jako výrazný hráč na české alternativní scéně od roku 2009. Má na kontě mnoho jedinečných děl s výraznou vizuální a hudební složkou. Věnuje se tvorbě pro dospělé i pro děti, jeho domovskou scénou je pražské divadlo Alfred ve dvoře. Pravidelně se účastní významných festivalů, svou tvorbu představuje i v zahraničí. Tvůrčí seskupení pracuje ve stabilním složení, hlavní postavou je autor, herec a mim Vojtěch Švejda, který má za sebou zkušenosti z Národního divadla, nominaci na Cenu Alfréda Radoka (2009) i ocenění Česká divadelní DNA (2012) za vynikající reprezentaci českého autorského divadla v zahraničí. Wariot Ideal dále tvoří hudebník, skladatel a autor hudby k mnoha inscenacím Jan Kalivoda, světelný designér, scénograf a amatérský filmař Jan Dörner a produkční Milena Dörnerová. Společně se věnují autorské tvorbě, která zahrnuje nejen improvizované pořady a pohybové, pantomimické a fyzické divadlo, ale i celovečerní činoherní představení.

Představení vzniklo za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Státního fondu kultury, MČ Prahy 7 a spolku MOTUS.