EN

Průvodce

Ubytování

Ve Žďáru nad Sázavou se můžete ubytovat v několika hotelech, v krásném kempu u vodní nádrže Pilák.

Kemp Pilák

Kemp Pilák leží na březích Pilské vodní nádrže, která je vhodná ke koupání. V rekreačním areálu Pilák také proběhnou některá představení z festivalového programu. Ubytování na Piláku je od Zámku vzdáleno asi 15 minut příjemné chůze.

Autokemp Pilák, Tálský mlýn 18, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: +420 734 393 640, E-mail: kemp@sportispo.cz, prochazkova@sportispo.cz
Web: www.sportispo.cz

Hotel U Labutě

Náměstí Republiky 70/6, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: +420 566 622 949, E-mail: recepce@hotelulabute.cz
Web: www.hotelulabute.cz

Hotel Hajčman

Strojírenská 372, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: +420 566 625 208, E-mail: info@hotelhajcman.cz
Web: www.hotelhajcman.cz

Tálský mlýn

Tálský mlýn, č.p.18, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: +420 566 625 501, E-mail: talskymlyn@sportispo.cz
Web: www.talskymlyn.cz
Doprava

Autem z Prahy

Autem se z Prahy do Žďáru nad Sázavou dostanete za necelé 2 hodiny – dálnice D1, exit 119, směr Žďár nad Sázavou. Projeďte centrem města a pokračujte po hlavní silnici směrem na Hradec Králové. Santiniho silnice a most se sochami (zmenšená replika Karlova mostu) vám ohlásí, že jste na místě.

Autem z Brna

Z Brna pojedete autem do Žďáru nad Sázavou asi hodinu a 15 minut – dálnice D1, exit 141 směr Žďár nad Sázavou. Projeďte centrem města a pokračujte po hlavní silnici směrem na Hradec Králové. Santiniho silnice a most se sochami vám ohlásí, že jste na místě.

Vlakem

Do Žďáru nad Sázavou jezdí z Prahy i z Brna přímé vlakové spoje. Cesta z Prahy trvá asi 2,5 hodiny, z Brna hodinu a 10 minut.

MHD Žďár nad Sázavou

Na zámek Žďár nad Sázavou se dostanete jednoduše MHD z autobusového nádraží, které se nachází přímo před vlakovým nádražím. Autobus – linka 2A – jede každou hodinu z nástupiště č. 1, výstupní zastávka je "Zámek".

Festivalové taxi

Pepino taxi: +420 604 463 412

Festivalový autobus

Jízdní řád bude upřesněn před začátkem festivalu.

Parkování

V okolí Zámku je k dispozici dost parkovacích míst, v případě potřeby vám poradíme na Info pointu na I. nádvoří.

Mapa
Zámek Žďár nad Sázavou

Vydejte se s námi na cestu, kterou prošel areál bývalého cisterciáckého kláštera a nynějšího zámku během uplynulých téměř osmi století.

Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.

Nyní cesta pokračuje vznikem nové expozice — Muzea nové generace, která kombinuje imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí. Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě!

Zažijte cestu, zažijte příběh!

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad SázavouZámek Žďár nad SázavouZámek Žďár nad SázavouZámek Žďár nad SázavouZelená hora
Muzeum nové generace

Zapomeňte na zaprášené vitríny a fádní výklad. Výjimečné muzeum, které vzniklo v areálu cisterciáckého kláštera, v budově bývalého pivovaru ve Žďáru nad Sázavou, nabízí vzrušující návrat do historie, založený na vjemech a pocitech tak, aby prostředí dodalo návštěvníkovi chuť objevovat. Scénografické zážitky směřují návštěvníky k obohacení vlastních zkušeností. Komplexní prožitek umocňují videoprojekce spojené s hudebním doprovodem. Zinscenování žďárské historie, příběhy osobností, jejichž um se otiskl třeba do podoby staveb či soch, založené na historických reáliích musí v návštěvníkovi vyvolat emoce a zvídavost.

Expozice představují tři klíčová období žďárského klášterního a zámeckého areálu. První část se vrací do 13. století, do období založení cisterciáckého kláštera. Druhá část expozice zavede návštěvníky do období baroka, kdy se žďárský klášter těšil nebývalé prosperitě. Poznáte barokní Žďár nad Sázavou v době jeho velkého intelektuálního, uměleckého a hospodářského rozkvětu. Kabinet kuriozit je poslední částí expozice, v níž se snoubí historické a současné prvky. Historické směřování k dnešnímu novému rozkvětu žďárského areálu zprostředkuje působivý mapping.

Muzeum nové generace

Muzeum nové generaceMuzeum nové generaceMuzeum nové generaceMuzeum nové generaceMuzeum nové generace
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město (okresu Žďár nad Sázavou) v kraji Vysočina po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice. Žďár je vzdálen 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. Žije zde necelých 22 tisíc obyvatel.

Oficiální stránky města